> admin Ağustos 23 2023

IRC [ Internet Relay Chat ]

IRC nedir?

IRC [ Internet Relay Chat ] kelimelerinin kısaltmasıdır  İnternet Aktarımlı Sohbet anlamına gelmektedir. Dünyanın her yerinden insanların katılıp konuştuğu, daha doğrusu yazıştığı, sanal bir buluşma ortamıdır. mIRC’in kullanımıyla küçük bir program IRC network’ünde bulunan bir servera bağlanır. Bütün Server lar birbirine bağlıdır ve mesajlar bir kullanıcıdan diğerine IRC network’ünde ulaştırılır. Bu sayede binlerce IRC kanalında, yüzlerce IRC network’ünde ya da sadece bir kişiyle özel olarak tartışmalara ve sohbetlere, kişiler dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, katılabilme imkanı bulurlar.

Muhabbet Chat Seviyeli, Seviyeli Chat Sitesi

IRC’ de kullanılan terimler

1. Nickname (Kullanici Adi)
Türkçe karşılığı Kullanıcı Adı olan Nickname kelimesi (Nick olarak ta kullanılır), RUMUZ mahiyetindeki her kişiye özel bir isim anlamına gelir. Nick olarak kendi adınızı kullanabileceğiniz gibi, diğer beğendiğiniz takma isimleri de kullanabilirsiniz.. Burada dikkat edilmesi gereken önemli husus, aynı anda, aynı ortamda bir nickten iki tane olamaması gerektiğidir.

2. Server (Sunucu)
IRC sunucusu; insanların ayni ortamda birbirlerini bulabilmeleri için temel çatı.

3. Kanal (Channel)
# ön takısını alan, IRC Server üzerindeki bir ya da daha fazla user’in oluşturdukları, genelde belli bir konu üzerinde konuştukları, yazılan her şeyin diğer kullanıcılara da paralel bir şekilde iletildiği ortam.

4. Private (MSG, QUERY, WHISPER)
Özel olarak da adlandırılan, iki kullanıcı arasında diğer kişilerin göremeyeceği sadece iki kişinin konuşmasını sağlayan ortam.

5. OP ne demektir?
Operatörün kısaltması olan bu deyim, kanaldaki (channel) yöneticilerine (mkd: yöneticilere) verilen isimdir. Nickname’lerinin başında @ işareti bulunmaktadır. Bu kişiler kanaldaki güvenlikten sorumludur ve de kanal kurucuları tarafından görevlendirilirler.

6. IRCOP’lar kimlerdir?
Irc Server ‘ladaki güvenlik görevlisi. Size küfreden, rahatsızlık verenlere gerekli uygulamayı yapan, bulunduğunuz ser verin diğer ayarlarını halleden kişi. Kanal operatörlerinden farklı olarak IRCop’lar kanallardan değil Server’in genelinden sorumludurlar. 

7. Bot
Robot kelimesinin kısaltmasından gelen bot, bir kullanıcı gibi sunucuya bağlanarak belli durumlarda belli şekilde tepki vermek üzere programlanabilen yazılımlardır. Programlanmasına ve gelişmişliğine bağlı olarak yöneticilerinden gelen komutlarla kanallarda ve/veya özellerde konuşmak gibi normal kullanıcı komutlarını da kullanabilirler.

Tatil arkadaşligi, Yetişkin Sohbet, Yetişkin Sohbet Odaları, Yetişkin Sohbet Sitesi, Yabancılarla Doyasıya Sohbet,8. Kick
IRC’de bir kanal operatör unun bir kişiyi kanaldan atmasına kick denir. Kullanıcılar bu şekilde kanaldan uzaklaştırılırken atılma nedeninin yazılacağı bir “Kick Reason” faydalı olacaktır. Kick’lendikten sonra kanala yeniden girebilirsiniz.

9. Ban
Bir kullanıcıyı kanaldan geri gelemeyecek şekilde atmak anlamına gelir. Ban açılana veya ban’ı oluşturan şartlar değişmedikçe o kişi kanala giremez. Bu komutu da kick gibi sadece kanal operatörleri kullanabilir.

10. Invite
Kanaldaki kullanıcılardan herhangi biri dışarıdan birisini bu komut ile kanala çağırabilir. Örneğin kanal (+i) durumundayken kanala girilebilmesi için gereklidir.

www.bizimkiler.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir